mousegetpos()

Autoit Koordinat Ve Renk Txt Yazdırma. (selçuk sordu)

Koordinat Ve Renk Txt Yazdırma.

 

selam selçuk. 

asagıdaki örnek crt 1 tusuna bastıgında mouse imlecinin tipini, x-y koordinatını ve ekran rengini txt dosyasına yazar. 

sen ıstemedıgın bilgi satırının önüne ;  (noktalı virgül) isareti koyarak komut satırını ıptal edebılırsın.

 

<code>

#include <MsgBoxConstants.au3>

; Press Esc to terminate script, Pause/Break to "pause"

Global $g_bPaused = False

Autoit if then else komutu kullanımı

Autoit if then else endif komutu kullanımı

Bu başlık altında If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] konusunu işleyeceğiz. If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] bizim programlarda sıklıkla kullanacağımız komutlardan biridir. Hatta olmaz ise olmaz komutlardan. Bu bakımdan If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanımını bütün detaylarıyla ve ne şekilde nerelerde kullanıldığını örneklerle göstereceğiz.
if komutu ile bir koşul başlangıcı yapıyoruz ve if komutundan sonra gösterdiğimiz eşitlik varsa veya eşitlikler varsa program bir alt satıra geçip bu eşitlik esnasında ya da bu koşul varlığında biz ne olmasını istemiş isek o komutları yerine getirir. Örneğin Mouse x y koordinatları if komutlarıyla belirttiğimiz alanında ise ya da bir pencerenin ismi bizim if komutuyla belirttiğimiz içerik ise ya da bir kelimenin içerisinde bizim aradığımız bir kelime varsa işte bu gibi koşullarda ya da daha pekçok koşulda If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanacağız.
 

$pos=mousegetpos()  ; tespit
 
if $pos[0] > 100 and $pos[1] < 500 then  ; edinilen tespiti sorgulama kısmı 
 
; .... yukarıdaki koşul oluştuğunda yapılacak işlemler 
 
endif ; koşul sonu

Autoit mouse komutları kullanımı [ Örnekler ]

Bu bölümde Autoit Mouse kullanımı,sağ tıklama,sol tıklama vei Mouse'u bir yere hareket ettirme ve Mouse imleçleri yani ekranındaki mouse simgesinin içeriği hakkında ve bu Mouse simgesi değiştiğinde if komutuyla koşul oluşturup programı farklı fonksiyonlara yönlendirme ile ilgili örnekleri işleyeceğiz. kısacası Autoit Mouse kullanımı ve tıklamaları hakkında Geniş çaplı bir inceleme sunacağız. Elimizden geldiği kadar Mouse tıklamaları hakkında neyin nasıl yapıldığını örneklerle göstermeye çalışacağız. 

Autoit mouse hareket ettikçe bilgi veren script

Autoit ile Mouse işaretini öğrenmek yani o andaki imlecin Ne olduğu hakkında bilgi almak ve aynı zamanda ekranın bir yerinin rengini tespit etmek için küçük bir  program yazdık. programı çalıştırdığımızda Mouse un bulunduğu yerin  x y koordinatlarını,ekranın rengini,Mouse işaretini şekli hakkında imlecin hemen altında bize bilgi veriyor.
 

Autoit mouse koordinatlarını tespit etmek

Autoit Script Editor kullanarak Mouse koordinatlarını pratik bir şekilde öğrenmek ve tespit ettiğimiz bu koordinatları Autoit Script Editor konsoluna yazdıra bileceğimiz küçük bir program yazmak istiyoruz. mouse x ve ye koordinatlarını hangi komutla tespit ediyoruz. önce hemen yardım dosyasından hotkeyset() komutunu Autoit Script Editor ne kopyalıyoruz. hotkeyset() komutu Örneğin F fonksiyon tuşlarını kullanarak ya da kontrol artı tuş kombinasyonu kullanarak belli fonksiyonları çalıştırmak istiyorsak bu komutu kullanacağız. 

Sayfalar

RSS - mousegetpos() beslemesine abone olun.