Autoit if then else komutu kullanımı

Autoit if then else endif komutu kullanımı

Bu başlık altında If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] konusunu işleyeceğiz. If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] bizim programlarda sıklıkla kullanacağımız komutlardan biridir. Hatta olmaz ise olmaz komutlardan. Bu bakımdan If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanımını bütün detaylarıyla ve ne şekilde nerelerde kullanıldığını örneklerle göstereceğiz.
if komutu ile bir koşul başlangıcı yapıyoruz ve if komutundan sonra gösterdiğimiz eşitlik varsa veya eşitlikler varsa program bir alt satıra geçip bu eşitlik esnasında ya da bu koşul varlığında biz ne olmasını istemiş isek o komutları yerine getirir. Örneğin Mouse x y koordinatları if komutlarıyla belirttiğimiz alanında ise ya da bir pencerenin ismi bizim if komutuyla belirttiğimiz içerik ise ya da bir kelimenin içerisinde bizim aradığımız bir kelime varsa işte bu gibi koşullarda ya da daha pekçok koşulda If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanacağız.
 

$pos=mousegetpos()  ; tespit
 
if $pos[0] > 100 and $pos[1] < 500 then  ; edinilen tespiti sorgulama kısmı 
 
; .... yukarıdaki koşul oluştuğunda yapılacak işlemler 
 
endif ; koşul sonu

Örnekte If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanımı gösterdik.burada iki tespit yapmışız.o an Mouse imlecini şekli parmak işareti ise ve aynı zamanda ekranda 100,100 ile koordinatını gösterilen bölgenin ekran rengi $color değişkendeki bilgi ise if komutu alt satıra geçecektir bakın burada her iki durumunda mevcut olması gerekmektedir Yani hem Mouse kürsör şekli ve hem de ekran rengi tespitte ki değerleri uyuyor ise yani eşitse if komutu aktif hale gelir yani alt satıra geçer ve bizim girdiğimiz komutları yerine getirir Eğer böyle bir eşitlik yoksa ya da bu eşitliklerden birisi tutmuyorsa bir komut aktif olmaz.o eşitliklerden biri mevcut olması durumunda bir şeyler yaptırmak istiyorsak bu defa AND yerine OR komutunu kullanacağız çünkü OR eşitliklerden herhangi biri mevcutsa If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] icra edilir yani komut aktif hale gelir.
 

pos=mousegetcursor()  ; tespit 1
 
$color = pixelgetcolor(100,100) ; tespit 2
 
if $pos= 16  OR $color ="11FAC2"  then  ; tespit1 YADA tespit2  sorgusundan 1 tanesi mevcusta
 
 ;   .... yukarıdaki koşul oluştuğunda yapılacak işlemler    ;
 
endif ; koşul sonu

Aşağıdaki örnek te mouse-x koordinatı 100den büyükse ve mouse-y koordinatı 500den küçükse if koşulu devreye girer. aradaki and komutu 2 durumunda yani x ve y pozisyonlarının eşitliğini bekler. sadece x 100 den büyükse koşul yerine getirilmemiştir. kırmızı isaretle gösterilen her iki eşitlik yada durum da sağlanmış olmalıdır. yani yukarıda mousex ve mousey ıkısı bırlıkte ıstenılen koşuldaysa komut alt satırı çalıştırır. 

$pos=mousegetcursor()  ; tespit 1
 
$color = pixelgetcolor(100,100) ; tespit 2
 
if $pos= 16  and $color ="11FAC2"  then  ; edinilen tespiti sorgulama kısmı
 
 ;   .... yukarıdaki koşul oluştuğunda yapılacak işlemler    ;
 
endif ; koşul sonu

bir dosyanın dosya boyutu şundan büyükse ya da şundan küçükse veya ekranın 2 ya da 3.sından renkleri bizim belirttiğimiz gibi ise bu gibi durumlarda da If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanacağız. burada If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanmadan önce sorgu yapacağımız duruma dair bir tespit çıkartıyoruz. Örneğin ekranın bir noktasının rengini sorgulatacak isek önce o noktanın rengini bir değişkene atıyoruz veya bir dosyanın boyutunu veya bir cümlenin içeriğinde bir kelime arayacaksan yine bu cümleyi bir değişkene atıyoruz. bundan sonra da bu değişkeni If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] içerisinde kullanıyoruz.

 Örneğin çalışacağımız dosyanın beşinci satırında bizim istediğimiz kelime geçmişse yine If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] ile bu sorgulamayı gerçekleştirmiş oluyoruz. If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] kullanımı basitçe daha anlaşılır bir şekilde şöyle özetleyebiliriz.
If ve then  Komutları arasında bizim eşitliğini sunduğumuz durum mevcutsa Endif satırına kadar olanları yap diyoruz. eğer koşul kullanırken bu koşuldan sonra başka koşullarda sunabiliriz şöyleki.

if ( Koşul1 AND koşul2)  OR koşul3 then ; koşul 1 ve 2 beraber gerçekse yada koşul 3 gerçekse ( varsa )  komut aktif olur
 
; komutlar
 
if Koşul4 then   ;  if içerisinde if kullandık
 
; komutlar
 
 
 
endif ; 2nci if komutu sonu
 
endif ;1nci if komutu sonu

görüldüğü gibi If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] ile bir koşul sorgulaması yaptık ve eğer böyle bir eşitlik varsa bu defa programı ikinci bir sorgu daha yaptırmış olduk.

If - Then - Endif komutu [ Eğer - Koşulsa - Koşul_sonu ] içerisinde istediğimiz kadar if - then komutu kullanabiliriz Tabii bu arada her açtığımız If komutunu EndIf komutuyla kapatmak zorundayız.

Autoit if  else endif komutu

eğer istediğimiz eşitliklerden hiçbiri yoksa ELSE komutuyla ( yada şıkkı ile ) girdiğimiz içeriği yapar. örneğin

1 ile 10 arasında bir rastgele sayı tutan ve tuttuğu sayıyı kullanıcının girmesini bekleyn bir program yapalım

$sayi  değişkenimiz kullanıcının girdiği sayı olsun
 
$pc değişkeni de bilgisayarın ürettiği sayı olsun
 
if $sayi = $pc then 
 
MESAJKUTUSU ( " BRAVO BILDINIZ " )
 
else ; yukaridaki eşitlik yoksa aşağıdakini yap demek
 
MESAJKUTUSU ( " ÜZGÜNÜM BİLEMEDİNİZ " )
 
endif

else komutunu kullanıp kullanmamak size kalmış

 

 

Kategoriler: 

Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.