3. ders Autoit Frozen window info tool ( Bilgi aracı )

Programı kullanırken ihtiyaç duyacağımız bir başka pencerede Autoit Script Editor window penceresidir başlat programlarda Autoit Script Editor klasörünü içinde bulunur Bu pencere bize istediğimiz nokta hakkında bilgiler verir. Finder Tool yazan yerdeki hedef şeklindeki ikona basılı tutup ekran üzerinde sürüklediğimizde pencerenin isimleri mause pozisyonu ve ekranın rengi farkında bize bilgi vermektedir Burada en çok kullanacağımız yer Mouse sekmesidir daha Sonraları yazdığımız küçük bir kod ile bu ara yüzü kullanmamıza ihtiyaç kalmayacak. yine de yeni yeni başlayanların bu Frozen Auto it window info penceresini kullanmasını tavsiye ediyorum.

Mouse'u herhangi bir yere bıraktığımızda sürükleyip bıraktığımızda o noktanın X ve Y koordinatlarını ve rengini bize söylüyor. bu bilgiler Mouse sekmesi altında bulunmaktadır pozisyon position ile Mouse'un X ve Y koordinatı belirtilirken  Color bilgisiyle Mouse'u sürüklediğimiz noktanın renk kodlarını öğrenmiş oluyoruz. daha sonra bu bilgileri bu bilgiler program içerisinde bizlere lazım olacak.

Ekranda kırmızı çerçeve ile işaretlediğim yerleri kullanıyoruz. Finder tool yazan yere mouse la basılı tuttuğumuzda ekranda bir hedef şekli çıkıyor ve bu şekli mouse tşunu bırakmadan ekranın istediğimiz yerine sürüklediğimizde o yere ait koordinat, mouse cursor şekli ve koordinatın rengi bilgilerini alıyoruz. pencere başlığı ve pencereyle ilgili bilgiler window başlığı altında bulunurken mouse ve mouse şekli (cursor ID ) ile ilgili bilgiler Mouse sekmesi altında bulunuyor. 

Finder tool'a basılı tutup mouse umuzu ekranın farkı farklı yerlerine götürüp Frozen Auto it window info penceresinde hangi bilgilerin başlıkların değiştiğine bakalım. 

Autoit title ve text nedir, ne demek

Yukaridaki screen capture da title ile gösterdiğimiz yer sayfanın başlığı yada kullandığımız programın yada hata mesajının başlığıdır. sonuç olarak açılan bir pencerenin sol üstünde pencereye ait olan başlık bilgisine "Title" diyoruz. text ile kastettiğimiz şey ise bu sayfanın içerisindeki yazılı olan metin yani kelimelerdir. Google chrome sekmesindeki text bilgisi algılanabilir değildir. window info da görünmez. ama windows hata mesajları gıbı pencerelerin text bilgileri algılanabilir yani window info ile görülebilir. ztn text içeriği pek kullanılmayacağı için Text parametresini "" ile geçiyoruz. 

Kategoriler: 

Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.