1. ders Autoit giriş bölümü

Autoit giriş 

Autoit derslerine hoşgeldiniz. Bu derslerde ve örneklerde Autoit programını sizlere tanıtmaya çalışacağız. Autoit ile Mouse ve klavye kullanarak yaptığınız Tüm işlemleri otomatik olarak yapabilirsiniz , programları pencereleri açıp kapatabilir internet sayfalarına otomatik girişler yapabilirsiniz Hatta internet sayfalarındaki resim yazı link ve butonları aktif olarak kullanabilirsiniz. Autoit içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok komut bulunmaktadır. yeni başlayanlar için şunu söyleyelim Bu program çok zor bir program değildir. komutları Elimizden geldiği kadar basit bir dille anlatmaya çalışacağız Örneğin ekranın bir noktasının rengini okuma ya da mouse'un o an bulunduğu koordinatı öğrenme ya da pencerelerin isimlerini öğrenmek size anlamsız gelebilir fakat kendi botumuzu yaptığımızda ne kadar canımız kaldığını öğrenmek için ekrandaki renklerden ve kendimize kan basmak için mouse'a nereye tıklayacağını göstermek için de mouse pozisyonu ve mouse işlemleri Örneğin MouseMove MouseClick MouseGet Pos gibi komutları sık sık kullanacağız oyun sırasında da oyunun bize verdiği mesajları ya da hata mesajlarını öğrenmek için winactive wingetittle gibi komutlarla pencere başlıklarının isimlerini öğreneceğiz bu başlıklara görede programımıza neler yapması gerektiğini söyleyeceğiz.

Autoit Script Editor hakkında sizi biraz bilgilendirelim. File kısmından eski dosyalarıımızı açabiliyoruz yeni dosya oluştuabiliyoruz kaydedip kayıtlarımızda yediğini alabiliyoruz. dosyalarımızın bir kopyasını da kaydedebiliyoruz. Search kısmında Autoit Script Editor içinde kelime arama bulma yer değiştirme gibi işlemler yapılabiliyor bizim için aslında önemli olan yer Tools başlığı burada kompile var built var go ve syntax Check başlıkları var Örneğin ufak bir mouse hareket yaptırdık. Mouse'u biyerden biyere götürdük programı çalıştırmak istersek Tools kısmından "go" buraya tıklayabilir  ya da F5 tuşuna basıyoruz. Eğer programda bir sorun yoksa yani bir yazılım hatası imla hatası komut hatası yoksa program normal olarak çalışır ve konsolun altında exit Code 0 şeklinde bir mesaj gösterir. bu her şey yolunda gittiğini ve programın normal olarak sonlandığını Bizi Anlatır eğer bir hata varsa da bu defa hata hangi komutla ise o komutun içeriğini bize gösterir ve error şeklinde bir hata mesajı verir bu defa exitcode 1 olmuştur zaten program çalışmaz. konsoldaki ya da Autoit Script Editor konsoldaki bu hata mesajını tıkladığımızda üstteki hata mesajını tıkladığımızda program doğrudan hatalı satıra gider ya da o sattı işaretler ,satırı incelediğimizde bir tırnak unuttuğumuzu yada bir parantez unuttuğumuzu yada bir imla hatası ya da komut hatası yaptığımızı anlarız ve programı tekrar çalıştırdığınızda hatasız bir şekilde program sonlandır.

Programda mevcut olan komutları yazmaya çalıştığımızda Ya da yazma esnasında Örneğin Autoit Script Editor ekranına consolewrite yazıp tırnak açtığımızda Autoit Script Editor ekranında hemen o komutun hangi parametreler ile ya da hangi parametrelere ihtiyaç duyduğunu bize gösteren bir bilgi ekranı açılır yani burada bu komut bizden belli verileri istemektedir. Örneğin Stringinstr Komutunu yazıp parantez açtığımızda

Stringinstr (

               "string", "substring" [, casesense = 0 [, occurrence = 1 [, start = 1 [, count]]]]

ekranda tırnak içerisinde "string", "substring" kelimeleri görülmektedir. Bu komutu sorunsuz bir şekilde kullanmak için en az bu iki parametre gereklidir yukarıda görüldüğü gibi parametrelerin arası Virgül işareti ile ayrılmıştır köşeli parantez içerisindeki parametreler optional olarak adlandırılır. Yani biz bu parametreleri isteğe göre kullanırız ya da kullanmayız. çok basit bir örnek yapalım.

 

#include <Array.au3>

$a="Auto it script öğreniyorum"
$a=StringSplit($a," ")
_ArrayDisplay($a)

Yukarıdaki örnekte değişkenine bir cümle atadık. ve ikinci satırda String Split komutunu yazıp parantez açtığımızda Autoit Script Editor bize hemen bu Komutla ilgili bir açıklama yapıyor burada bizden iki parametre istediğini görüyoruz. Bunlar string ve delimiters. parantezden sonra $a yazıp virgül koyduğumuzda bu defa programın bizden ikinci bir parametre daha beklediğini görüyoruz. bu kısmada tırnak boşluk tırnak " " yazıp Parantezi Kapatıyoruz. String Split komutu bir metni Ya da bir cümleyi belli yerlerden parçalamaya yarar Biz a değişkeni ile bölünecek metni girmiştik virgülden sonra tırnak boşluk tırnak ile programı cümlemizi boşluklardan bölecek şekilde Ayarlamasını istiyoruz. programı çalıştırdığımızda göreceğiz ki cümlemiz boşluk işaretlerinden ya da cümledeki boşluklardan bölünmüştür. komutlar hakkında bilgi almanın diğer bir yolu ise mevcut komuta çift tıklayıp F1 bir tuşuna basmak. String Split komutunu çift tıklayıp yada tarayıp F1 tuşuna bastığımızda bu komutun kullanımına dair yönergeleri ve komut hakkındaki örnekleri ve bu komutla ilişkili Diğerr Komutları da diğer Komutları da görebiliyoruz. bu yardım ekranında da bu Komutla ilgili açıklayıcı bilgiler Örneğin String ile anlatılmak istenen nedir ya da delimiters nedir flag (Bayrak) nedir Nasıl kullanılır bunları göstermiş. Remarks kısmında ise bu komuta dair açıklayıcı bilgileri girmiş.

Autoit giriş ,bölüm #cs #ce

#comments-start ve #comments-end komutu (Türkçesi Bilgi başlangıcı ve Bilgi Sonu)

#cs ve #ce olarakta kullanılabilir. #cs den sonra başlayan komutlar #ce komutuna kadar göz ardı edilir. yani #cs ve #ce arasında kullandığımız komutları ya da yazıları program gözardı eder ve bunları bilgi satırları olarak görür.

#cs 

consolewrite("bu bir denemedir")

#ce

(Autoit editörün alt kısmında alt kısmındaki boşluğa konsol denir. programlamaya yeni başlayanlar mouse koordinatlarını yada pencere başlıklarını görmek için konsolu sıkça kullanacaklardır.)

Yukarıdaki örnekte program çalıştırıldığında hiçbir işlem yapmaz. çünkü kod #cs ve #ce komutlarının arasındadır.. bilgi satırı olarak tanıtılmıştır.

 

#cs ve #ce 'nin alternatifi olan Komut ise noktalı virgül işaretidir ( ; ) eğer  kullanacağımız komutun önüne noktalı virgül işareti koyarsak program bu satırı da bilgi satırı olarak göz önünde bulundurur. Aşağıdaki satır komut satırı olarak algılanmaz. 

;consolewrite("bu bir denemedir")

 

Eğer bu noktalı virgül işareti ne komuttan sonra kullanırsak..

consolewrite("bu bir denemedir")  ; Bu komutu kullanarak konsola tırnak içerisindeki cümleyi yazdırdım.

winmove("Facebook","",100,200)  ; Bu komutla başlığı Facebook olan pencereyi x=100 y=200 koordinatlarına taşıdım. 

winclose("Facebook,"")                                   ; Facebook başlıklı pencere kapatıldı. 

gibi...

Komut çalışır  ve noktalı virgülden sonrasını da farklı bir renk tonunda işaretleyip O kısmı da bilgi satır olarak görür. komuttan sonraki noktalı virgülü kendimize o satırda ne yaptığımızı açıklamak için kullanabiliriz..  

 

Kategoriler: 

Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.